Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę

 

We wtorek zostało opublikowane nowe obwieszczenia ministerstwa zdrowia, które prezentuje wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w aptekach na terytorium Polski. Na liście zawierającej 288 pozycji znalazły się m.in. insuliny (m.in. Actrapid Penfill, Mixtard, Insuman i Humalog), krople do oczu Combigan, roztwór dla pacjentów z chorobą nowotworową do wstrzykiwań Neulasta, stosowany w leczeniu neutropenii zawiesiny do nebulizacji Pulmicort, przeciwpadaczkowy lek Vimpat, aerozole inhalacyjne Berodual, leki przeciwzakrzepowe (Clexane, Fragmin i Xarelto) oraz preparaty mlekozastępcze dla dzieci (Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Junior, Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG i Nutramigen PURAMINO).

Jak wynika z wykazu, w aptekach można nie znaleźć także środków stosowanych w leczeniu chorób dróg oddechowych (jak Spiriva i Seretide), niektórych leków stosowanych przez chorych na schizofrenię (Zypadhera i Rispolept), lek o działaniu przeciwdepresyjnym (Anafranil) czy stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi – ADHD – lek Concerta. . Poprzedni wykaz, opublikowany przez ministerstwo zdrowia w marcu, uwzględniał 341 pozycji.

Na listę ministerstwa zdrowia trafiają leki, których brak zgłasza co najmniej 5% aptek w każdym województwie. Informacje te są następnie przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych zgłaszane głównemu inspektorowi, który powiadamia ministra zdrowia. Uwzględnienie ich w wykazie oznacza, że preparaty nie mogą być wywożone za granicę kraju.

kup artykuly platne