Nie wspieraj kłusowników

 

Jak ostrzegają eksperci, wielu gatunkom zagraża wymarcie z powodu kłusownictwa i nielegalnego handlu. Dlatego podczas kupowania i przywożenia do Polski pamiątek z wakacji, warto uważać na te wyrabiane ze zwierząt czy roślin zagrożonych wymarciem, by nie narazić się na karę więzienia lub grzywnę.

– Kwestię ochrony zwierząt i roślin zagrożonych wymarciem reguluje konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Jest to konwencja, według której pewne gatunki, skrajnie zagrożonych wymarciem, są objęte ochroną. Dotyczy to zakazu handlu tymi zwierzętami i roślinami oraz ich częściami – wyjaśnia dr Radomir Jaskuła z Uniwersytetu Łódzkiego.

Obecnie Konwencja ochrania ok. 5 tys. gatunków zwierząt i prawie 30 tys. gatunków roślin.

– To liczba zatrważająca i niestety co roku wzrasta. Pod ochroną Konwencji są m.in. wszystkie naczelne ssaki (np. małpy, małpiatki, kapucynki), kotowate m.in. lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także np. wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Jest też wiele gatunków papug, gwarków, węży, krokodyli, jaszczurek, niektóre pijawki, małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce – wylicza ekspert.

Przemytnicy, którzy chcą pozyskać chronione gatunki zagrożone wymarciem świadomie łamią prawo, często bardzo brutalnie.

– Przykładem może być masowy odłów ryb na rafach koralowych, do którego kłusownicy używają dynamitu albo cyjanków. Przy okazji giną tysiące innych zwierząt, żyjących w tym środowisku. Inny przykład brutalnego działania to chociażby odłów papug w Ameryce Południowej. Drzewa smarowane są tam specjalną substancją klejącą. Ptaki chcące odpocząć przyklejają się do nich piórami. Później są drastycznie od nich odrywane, często pozbawiane upierzenia, pakowane w małe klatki i w ten sposób transportowane do odbiorców – relacjonuje Jaskuła.

Za przestępstwo uznaje się przewóz przez granicę i sprzedaż bez zezwoleń żywych zwierząt z gatunków zagrożonych wymarciem lub wyrobów z nich. Obok konfiskaty grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Źródło: