Premiera w dwóch polskich telewizjach

 

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości telewizja publiczna, Polsat oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowały film „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Składa się on z autentycznych fragmentów nagrań z lat 1914–1923 odszukanych w archiwach na całym świecie, w zdecydowanej większości nigdy wcześniej nieprezentowanych. Zostały one zrekonstruowane cyfrowo, udźwiękowione i pokolorowane.

– Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to szczególny, wspaniały czas, który przepełnia nas poczuciem samych dobrych emocji, można powiedzieć poczuciem dumy narodowej z dokonań naszych przodków. Nigdy dotąd nie mieliśmy jednak okazji, by ujrzeć te dokonania na własne oczy w takiej formie, bo to jest film, który przedstawia nie tylko proces historyczny tworzenia się polskiej niepodległości, ale jest także swoistą kroniką życia społeczeństwa polskiego tamtego czasu –  zapowiadał minister kultury prof. Piotr Gliński.

Uroczysta premiera filmu miała miejsce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w obecności podsekretarza stanu w kancelarii prezydenta Wojciecha Kolarskiego, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, wiceministra kultury Jarosława Sellina i szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Została również wyemitowana w telewizji publicznej i Polsacie.

– Serdecznie zapraszam wszystkich Polaków do oglądania filmu „Niepodległość”. Poczujmy atmosferę tamtych dni. Zobaczmy naszych bohaterów uwiecznionych w przełomowym momencie historii Polski. Przenieśmy się do świata, w którym wysiłek wielu pokoleń Polaków uwieńczony został spełnieniem narodowego marzenia o wolnej i niepodległej ojczyźnie. Zobaczmy dzień powszedni tamtego czasu, zobaczmy wielki wspólnotowy wysiłek tamtych ludzi. Jestem przekonany, że ten film na długo zapadnie nam w pamięci. Wiem, że poruszy nasze serca. Wierzę, że ujmujące poczucie wspólnoty, które wyłoni się z tamtych dni, będzie dla nas współczesnych drogowskazem – zachęcał prof. Gliński.

kup artykuly platne