NIK podsumowuje polski rozwój

 

Jak informuje NIK, polskie rolnictwo ekologiczne w ciągu kilku ostatnich lat wykazuje tendencje do spadków, choć spodziewano się jego dynamicznego rozwoju. Liczba producentów żywności ekologicznej niezmiennie wynosi ok. 23 tys., jednak wielu z nich planuje zawiesić produkcję ekologiczną wraz z końcem dopłat, ponieważ – ich zdaniem – jest ona nieopłacalna. Co więcej, powierzchnia upraw coraz bardziej się kurczy, z 670 tys. ha w 2013 roku spadła do ok. 500 tys. ha w chwili obecnej.

Pomimo niekorzystnych statystyk, NIK przekonuje, że Polska ma możliwości do tego, aby stać się istotnym elementem rynku żywności ekologicznej. Mimo to, polskie produkty wytworzone w rolnictwie ekologicznym trafiają głównie do zagranicznych firm. Stawka jest duża, ponieważ rynek żywności ekologicznej chociażby w Niemczech wart jest 10 mld euro. W Polsce tymczasem wynosi rocznie zaledwie ok. 1,1 mld zł.

– To jest zaledwie 7 euro na Polaka rocznie, czyli ok. 30 zł – komentuje Sylwester Strużyna, prezes Bio Planet i członek władz Polskiej Izby Żywności Ekologicznej. – Problemem jest głównie cena takich produktów, są one zdecydowanie droższe od konwencjonalnie produkowanej żywności. Mimo iż statystycznie liczba polskich producentów żywności ekologicznej jest spora, to nadal wytwarzają oni mało produktów ekologicznych, które można sprzedać w polskich sklepach. Brakuje nam podaży takich produktów jak jabłka, jajka, wędliny czy też ryby – wyjaśnia możliwe przyczyny niewykorzystania polskiego potencjału.

– Najbardziej cenotwórcze w tym jest to, że plantacje muszą być plewione ręcznie. Chwasty są usuwane mechanicznie i termicznie, ale ostatecznie na pole musi iść bardzo dużo osób. Jeden hektar marchwi plewi ok. 30 osób, to są ogromne koszty, a to przenosi się później na cenę – wyjaśnia producent żywności ekologicznej Łukasz Gębka z firmy Farma Świętokrzyska.

By zbadać dokładnie przyczyny tego rozdźwięku, NIK rozpoczęło kontrolę w zakresie rolnictwa ekologicznego w Polsce. Wyniki mają zostać opublikowane w 2019 roku.

Źródło: