Kontrola miejsc obsługi podróżnych przy drogach

 

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, w Polsce jest za mało miejsc obsługi podróżnych tzw. MOP-ów. W efekcie brakuje miejsc, w których można odpocząć, zjeść, zatankować paliwo czy przenocować, a to – zdaniem NIK – źle wpływa na komfort podróżnych oraz bezpieczeństwo na drogach.

Odcinki autostrad oddawane do użytku poprawiają wprawdzie infrastrukturę komunikacyjną Polski, jednak ciągle brakuje na nich miejsc obsługi podróżnych tzw. II i III kategorii, czyli wyposażonych w stacje paliw, restauracje czy motele. Zdarza się, że takie MOP-y udostępniane są podróżnym dopiero po kilku latach od oddania nowych dróg do użytkowania – informuje NIK.

Izba wylicza, że na koniec września 2017 roku w Polsce użytkowano oddano do użytku 1640 km autostrad, na których funkcjonowały 62 MOP-y kategorii II lub III oraz 80 MOP-ów kat. I (tylko z miejscami parkingowymi i toaletą).

– Uwzględniając fakt, że autostrada posiada dwie jezdnie, a MOP obsługuje zazwyczaj jeden kierunek jazdy, można przyjąć, że miejsca obsługi podróżnych różnych kategorii dostępne były dla podróżujących autostradami średnio co ok. 23 km, przy czym MOP-y z poszerzonym zakresem usług obejmującym stację paliwową (kat. II lub III) dostępne były średnio, co ok. 53 km – głosi raport NIK.

Źródło: