Premier Morawiecki zapowiada zmiany jesienią

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia, obniżenie stawki podatków do 17% dla wszystkich i podwojenie kosztów uzyskania do jesieni 2019 roku.

– Chcemy nie tylko, by nowe rozwiązania w PIT zostały uchwalone, lecz także by podatnicy odczuli ich pozytywne skutki już na jesieni. Nie chcemy odkładania ich pozytywnych skutków na kolejny rok – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jak oceniają eksperci prawa podatkowego, ich wprowadzenie jest możliwe nawet w trakcie roku podatkowego, ponieważ zmiany te byłyby korzystne dla podatników. Zgodnie z wyliczeniami nowe rozwiązania obowiązujące w IV kwartale 2019 roku pozwoliłyby osobom przed 26. rokiem życia na oszczędności miesięczne w wysokości 133 zł przy minimalnym wynagrodzeniu.

– Główny polega na tym, że PIT jest podatkiem rozliczanym rocznie. Jedynym logicznym rozwiązaniem jest to, by nowe rozwiązania, nawet jeśli wejdą w życie pod koniec roku, odnosiły się do całego roku podatkowego – mówi Grzegorz Ogórek, starszy menedżer z PwC.

– Sprzeczne z konstrukcją podatku byłoby rozwiązanie, które zmniejszałoby PIT czy podwyższało koszty uzyskania przychodu tylko w ostatnich miesiącach tego roku. Nie ma czegoś takiego jak zwolnienie z podatku za określone miesiące. PIT jest rozliczany nie miesięcznie, lecz rocznie. To powodowałoby dyskryminację niektórych podatników – potwierdza doradca podatkowy z Gekko Taxens Bartosz Mazur.

Szczegółowe rozwiązania, które wybierze rząd, mają zostać ogłoszone wkrótce. Jest jednak pewne, że choć przyniosą korzyści podatnikom, skomplikują życie księgowym i pracodawcom.

kup artykuly platne