Luka podatkowa to nawet 260 mld złotych

 

Po tym, jak „Super Express” ujawnił dokument z marca 2015 roku, z którego wynika, że ówczesny minister finansów Mateusz Szczurek (rząd PO-PSL) nie widział podstaw do wprowadzenia zmian w prawie ograniczających wyłudzenia VAT, sprawa ma trafić do sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Luka podatkowa w VAT w latach 2008–2015 mogła wynieść ponad 260 mld złotych.

Dziennikarze gazety ustalili, że notatka o VAT została wysłana do ministra finansów przez jego zastępcę Jarosława Nenemana. Zarówno autor, jak i adresat pisma najprawdopodobniej zostaną przesłuchani.

– Dokument jest jednoznaczny. Jest kolejnym, takim już bardzo twardym, konkretnym dowodem na to, że podczas rządów PO nie chciano uszczelniać systemu podatkowego, że dochodziło do krycia działalności mafii VAT – ocenia przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała.

Innego zdanie jest jednak była wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

– W okresie, z którego pochodzi pismo, ówczesny rząd pracował m.in. nad Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Więc nie może być mowy o jakimś parasolu ochronnym, bo my dokładnie w tym samym czasie, z którego pochodzi notatka, uszczelnialiśmy system podatkowy – wyjaśnia posłanka PO.

Ostateczna decyzja w sprawie przesłuchań zapadnie podczas posiedzenia roboczego komisji za 2 tygodnie, a więc 18 października.

kup artykuly platne