Partia Ryszarda Petru chce korekty ustroju

Podczas konwencji w Warszawie partia Nowoczesna przedstawiła nowy program. Wśród zmian przewidziano wzmocnienie kontrolnej funkcji Trybunału Stanu w stosunku do rządzących i korektę systemu, by najważniejszą funkcję pełnił nie prezydent, ale premier. Ponadto zdaniem Nowoczesnej konieczne jest ograniczenie kadencji posłów i samorządów do maksymalnie dwóch.

– Zmiany w Polsce, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, spowodowały, że musimy położyć szczególny nacisk na pewne działy, których przedtem było mniej – komentowała program posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. – Polsce potrzebny jest nowy impuls i tym nowym impulsem jest nasz program. To pierwszy program ze strony opozycji, który leży na stole i przedstawia spójną wizję kraju, wspólną wizję nowego ładu – dodała.

Polska według programu partii ma być przyjazna dla obywateli oraz przedsiębiorców, co wymaga „rozruszania gospodarki”, wprowadzenie prostych i zrozumiałych przepisów, wzmocnienia mechanizmów wolnego rynku i konkurencji. Postulowane jest również zmniejszenie liczby pracowników administracji publicznej, likwidację przywilejów zawodowych i modyfikację programu 500+.

– Jeśli Nowoczesna dojdzie do władzy, postawi przed Trybunałem prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło za łamanie konstytucji – mówił na konwencji lider Ryszard Petru. – Chcemy przywrócenia pewnego zaufania do Polski, jako kraju prawa i kraju, gdzie się szanuje własność – mówił.