Co daje dokument elektroniczny?

 

Od 4 marca wniosek o dowód osobisty pozwoli na uzyskanie nowego e-dowodu z warstwą elektroniczną – wbudowanym, bezstykowym chipem. Dokument elektroniczny pozwoli na komunikowanie się z administracją publiczną, służbą zdrowia czy bankami online, umożliwiając m.in. zalogowanie się do systemu ePUAP, a także ułatwi składanie elektronicznych podpisów pod dokumentami czy korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic. Użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie na przykład z kart płatniczych – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak przekonuje minister cyfryzacji, główna zaleta e-dowodu to większe bezpieczeństwo. Dokument elektroniczny gwarantuje zabezpieczenie dostępu do zapisanych na nim danych bez wiedzy i zgody właściciela. Jednak wymiana ważnych dowodów osobistych na nowe e-dowody nie jest obowiązkowa.

Nowy dowód osobisty, oprócz dodatkowych możliwości oferowanych przez warstwę elektroniczną, zachowa wszystkie swoje dotychczasowe funkcje bez dodatkowych wymagań dla obywateli. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód tak, jak dotychczas używany dowód osobisty – wyjaśnia Anita Zdebel z Urzędu Miasta w Tychach.

kup artykuly platne