Kaskadowe kontrole prędkości na drogach

 

Jak wynika z informacji przekazanej przez podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, na drogach w całej Polsce od rana mają miejsce kaskadowe kontrole prędkości. Jak wyjaśniają funkcjonariusze, jest to skutek niechlubnych statystyk, zgodnie z którymi nadmierna prędkość była w ubiegłym roku przyczyną śmierci w wypadkach 750 osób.

Kaskadowe kontrole prędkości trwają od godziny 6 rano i będą kontynuowane aż do godziny 22. Jest w nie zaangażowanych ponad 5 tys. funkcjonariuszy policji, którzy chcą oddziaływać na kierowców przyspieszających po wyminięciu kontroli na drogach. Kaskadowe rozmieszczenie kontroli sprawia, że w pobliżu jednej kontroli prędkości może się pojawić kilka innych.

– Te akcje są skuteczne. Te akcje są potrzebne m.in. po to, żeby pokazać ludziom, że jest nas więcej, że te kontrole mogą dotknąć każdego kierowcę. Z analizy Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w czasie kaskadowych kontroli prędkości na drogach policjanci ujawniają 3 razy więcej wykroczeń niż podczas normalnego dnia służby. Jeśli chodzi o odbieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h, to normalnie zatrzymujemy ich ok. 60, podczas gdy w czasie kontroli kaskadowych liczby te sięgają 160. Podobnie jest z przekraczaniem prędkości. Normalnie takich wykroczeń ujawniamy ok. 4–5 tys., w czasie kontroli kaskadowych – 15 tys. –wyjaśnia podinsp. Kobryś.

kup artykuly platne