Marek Chrzanowski będzie nadzorował banki

Nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego został powołany przez premier Beatę Szydło w zastępstwo za Andrzeja Jakubiaka. Jak informuje rzecznik rządu Rafał Bochenek, przejmie on obowiązki po swoim poprzedniku od 13 października, którego 5-letnia kadencja właśnie mija.

Marek Chrzanowski w ostatnim czasie był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Z członkostwa zrezygnował na początku października. Rezygnacja, jak zapewniał wówczas, miała być spowodowana powodami osobistymi. Odwołanie stało się skuteczne po decyzji Senatu, podjętej 6 października.

– Złożyłem rezygnację. Nic złego się nie dzieje. Nie jest to związane z żadnym konfliktem, ani żadnymi niepokojami wokół RPP i NBP – zapewniał wówczas Chrzanowski.

Teraz pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie będzie odpowiedzialny za nadzór banków, firm ubezpieczeniowych, maklerów, funduszy inwestycyjnych oraz pośredników finansowych. Nowe stanowisko jest związane również z tworzeniem strategii instytucji zarządzających wielomiliardowymi kapitałami.