Wbrew stereotypom jest nam bardzo potrzebna

 

Jak przekonuje psycholog dr Marta Kucharska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, wbrew stereotypom utrwalonym w literaturze czy w piosence – „W czasie deszczu dzieci się nudzą” – nuda jest nam potrzebna jak każdy inny stan

– To jest bardzo ważne, żeby sobie to uświadomić, ponieważ nuda jest to taki moment, kiedy nasz organizm odpoczywa, a właściwie to jest ten końcowy moment, kiedy on już zaczyna trochę niecierpliwić się, że odpoczynek trwa za długo. Już nastąpił stan wytchnienia, zresetowania, wytarcia tablicy, więc teraz mamy przestrzeń na coś nowego – wyjaśniła dr Kucharska.

Dobrze zorganizowane życie, poukładane aktywności, napięty grafik – to standardowy tryb życie wielu ludzi, a także ich dzieci. Jak twierdzi psycholog, wówczas brakuje czasu na to, by zastanowić się, czego w danym momencie naprawdę chcemy i potrzebujemy.

– A kiedy te aktywności są tak mocno zaplanowane, to nie mamy zbyt głębokiej refleksji. Na poziomie zachowań zaczynamy się zastanawiać: jeżeli dopada nas nuda i odczuwam dyskomfort, to zaczynam nabierać wewnętrznej motywacji do tego, żeby coś zrobić, podjąć jakąś aktywność, być może pomyśleć, co w tym momencie byłoby dla mnie atrakcyjne. W związku z czym budzi się nasza kreatywność, budzi się nasza twórczość i powstaje wtedy bardzo dużo ciekawych rzeczy. Zresztą wielu twórców, czy to kultury czy nauki, mówiło o tym, że bardzo dużo najważniejszych dzieł, pomysłów powstało właśnie z nudy – mówi ekspertka.

Źródło: