Wewnętrzne sprawy na widoku publicznym

   • W Warszawie w sobotę zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej
  • Grzegorz Schetyna mówił m.in. o zagrożeniach, które wiążą się z rządami PiS
  • Zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że nie umie szukać przyjaciół w Europie 

W Warszawie w sobotę przed południem zebrała się Rada Krajowa PO. Lider PO Grzegorz Schetyna mówił m.in. o zagrożeniach, które wiążą się z rządami PiS. Uczestnicy sobotnich obrad Rady Krajowej to także m.in. dwoje wiceprzewodniczących PO: była premier Ewa Kopacz i były szef MON Tomasz Siemoniak oraz główny ekonomista PO, prof. Andrzej Rzońca.

– Rządy PiS to trudny czas dla wolności – powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

Zadeklarował, że Platforma zrobi wszystko, żeby wolnością mogły się cieszyć miliony Polaków. Jak mówił, „mamy w Polsce do czynienia z ekipą podpalaczy, którzy chcą doprowadzić do wojny domowej i rządów będących agresywnym atakiem na wolność”.

Jego zdaniem „ksenofobiczna polityka PiS może skutkować utratą funduszy unijnych, na których stracą polskie samorządy i rolnicy”. Schetyna zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że nie umie szukać przyjaciół w Europie.

– Telewizja tak zwana publiczna tworzy politykę nienawiści poprzez propagandę; to jest symbol i to jest element przemysłu nienawiści, który prowadzi PiS – powiedział szef PO.

Schetyna mówił, że polskość to nie autorytaryzm, partyjna sitwa, strach, nienawiść ani strachliwy nacjonalizm, tylko jest to wspólnota wolnych ludzi, to wartości takie jak otwartość, solidarność, wartości prawdziwie chrześcijańskie.

– Polskość to nie odwracanie się od Europy, lecz bycie jednym z liderów Europy – podkreślił.

Były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz krytykował PiS za działania w obszarze ochrony zdrowia. Jego zdaniem PiS nie wywiązał się z obietnicy bezpłatnych leków dla seniorów, a z sieci szpitali wyrzucił szpitale geriatryczne.

Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak ocenił, że tworzone jest „wojsko weekendowe”, czyli obrona terytorialna. Polityk PO podkreślił również, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie zebrała się od ponad roku.

– To zupełnie niepoważne, żeby nie było najmniejszego dialogu z opozycją ws. bezpieczeństwa – powiedział był szef MON.

Program samorządowy PO będzie oparty na tezach zawartych w przyjętej jesienią zeszłego roku deklaracji programowej pt. „Polska Obywatelska 2.0”. W deklaracji jest mowa m.in. o likwidacji urzędu wojewody i tym samym zwiększeniu uprawnień marszałka województwa, a także o przekazaniu większej niż obecnie części dochodów z PIT samorządom. Program na wybory samorządowe zostanie przyjęty na konwencji partii we wrześniu, wtedy być może wskazani zostaną pierwsi kandydaci PO na prezydentów miast.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl