Trwa śledztwo prokuratury

 

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo dotyczące gry komputerowej The Cost of Freedom”, nad którą pracuje ukraińska firma Alien Games. Zgodnie z informacjami prasowymi i opublikowanymi dotychczas materiałami reklamowymi, bohaterami gry komputerowej będą więźniowie i naziści w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Gracze mogą wybrać, czy wolą wcielić się w rolę ofiar, które próbują uciekać walcząc o życie, czy oprawców, którzy mogą w różny sposób znęcać się nad więźniami.

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie po zawiadomieniu prezesa IPN dr. Jarosława Szarka wszczęła śledztwo w tej sprawie. Chodzi o popełnienia przestępstwa znieważenia narodu polskiego i propagowania faszystowskiego ustroju państwa, w związku z pojawieniem się gry, która ma rozgrywać się w obozie koncentracyjnym. Trwa gromadzenie materiału dowodowego – potwierdza rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński.

Choć w fabule gry komputerowejThe Cost of Freedom” strażnicy w obozie koncentracyjnym noszą mundury bez oznaczeń uniformów esesmańskich, więźniowie przekraczają bramę z napisem „Arbeit Macht Frei”, przypominającym ten w Auschwitz-Birkenau. Ponadto, jak wynika z kilkuminutowych trailerów opublikowanych przez Alien Games, więźniowie w pasiakach pojawią się w niej w barakach, na apelach, w krematoriach, podczas rozstrzeliwań oraz w transporcie wagonami towarowymi.

– Wykorzystanie tragedii ofiar w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau jest oburzające w tym przypadku nie tylko ze względu na samą instrumentalizację ludzkiego cierpienia i całkowity brak szacunku dla pamięci o tym miejscu. Twórcy gry liczą bowiem zapewne, iż kontrowersje, które wywołają, będą dla nich darmową reklamą – ocenia przedstawiciel Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Bartosz Bartyzel.

kup artykuly platne