Odnaleziono skradzione dzieło „Piłsudski na Kasztance”

   • Obraz „Piłsudski na Kasztance” został skradziony w styczniu 1997 roku
  • Niedawno na jego ślad natrafił Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków
  • Stołeczni policjanci natrafili na portret w jednej z warszawskich galerii 

Obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” został skradziony z prywatnego mieszkania w Krakowie blisko 20 lat temu – w styczniu 1997 roku. Niedawno na ślad tego jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł malarza natrafił Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, który zwrócił się do funkcjonariuszy policji z podejrzeniem, iż może on pojawić się na jednej z aukcji.

 

Stołeczni policjanci, którzy specjalizują się w poszukiwaniach utraconych dzieł sztuki, podjęli trop i rozpoczęli analizę ofert domów aukcyjnych. W jednej z warszawskich galerii natrafili na portret autorstwa Kossaka, który próbowano sprzedać.

Finalnie funkcjonariuszom udało się przejąć dzieło „Józef Piłsudski na Kasztance”. Badania eksperckie w Muzeum Narodowym w Warszawie potwierdziły, iż jest to oryginał.

 

– Obraz w chwili obecnej znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie potwierdzono jego autentyczność. Wszystkie czynności w tej sprawie są wykonywane przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście. Obraz znaleziono w galerii na terenie stolicy – relacjonował w rozmowie z TVP Info asp. Piotr Świstak z Komendy Stołecznej Policji.

 

Śledczy zamierzają teraz wrócić do przestępstwa sprzed lat, by wyjaśnić okoliczności kradzieży oraz ustalić, co działo się z obrazem przez ostatnie lata. Sprawdza również, dlaczego nie zgłoszono do organów ścigania oferty sprzedaży obrazu, który znajdował się w wykazie dzieł skradzionych i utraconych.