31 marca ZNP (Związek Nauczycielstwa Polskiego) będzie strajkować

   • Na 31 marca zapowiedziano strajk nauczycieli
  • Żądania ZNP dot. realizacji stawianych postulatów
  • Do akcji przeciw reformie oświaty włączono rodziców 

Od stycznie we wszystkich szkołach w Polsce rozdawano ankiety, w których nauczyciele deklarowali, czy zamierzają poprzeć spór zbiorowy w oświacie. Teraz referendum w sprawie ogólnopolskiego strajku zostało zakończone. Wyniki referendum są rożne w zależności od danej placówki i regionu. Przykładowo, w Sosnowcu za strajkiem opowiedziało się ponad 78% nauczycieli.

Wśród postulatów ZNP jest podniesienie płac o 10%. Nauczyciele argumentują bowiem, że od 2012 r. wynagrodzenia w oświacie są na takim samym poziomie. Ponadto, związkowcy żądają deklaracji, że do 2022 r. w szkołach nie będzie zwolnień spowodowanych reformą edukacji. ZNP chce też, by przez kolejne 5 lat nauczycielom nie pogorszyły się warunki pracy.

Ogólnopolski strajk to nie jedyna forma sprzeciwu podjęta wobec reformy oświaty. We wtorek, 7 marca, przed budynkiem ministerstwa edukacji narodowej miała miejsce pikieta rodziców i nauczycieli, na której ogłoszono postulaty strajkowe. Akcji przewodniczyła Dorota Łoboda, przedstawicielka ZNP.