Czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca

 

Jak przekonuje popularyzator astronomii Karol Wójcicki, 27 lipca będzie można obserwować najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca powinno być widoczne dla większości mieszkańców Polski, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych. W sumie zjawisko potrwa niemal godzinę i 43 minuty, i będzie najdłuższe w tym stuleciu. Następnie równie długie całkowite zaćmienie Srebrnego Globu wypadnie w 2123 roku – powiedział Wójcicki.

Astronomiczny spektakl 27 lipca rozpocznie się wieczorem.

– Księżyc wzejdzie w Polsce około godziny 20.30 i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska. Na fazę całkowitą – tę najciekawszą – będziemy musieli poczekać mniej więcej do godziny 21.30 – mówi popularyzator.

Obserwatorzy całkowitego zaćmienie Księżyca mogą spodziewać się tego, że będzie on miał krwawoczerwoną barwę, a gdy zacznie przechodzić przez cień naszej planety, będzie nabierać coraz ciemniejszej barwy.

– W pewnym momencie ten cień staje się coraz bardziej czerwony. Dzieje się tak dlatego, że im głębiej Księżyc wchodzi w cień naszej planety, tym więcej pada na niego światła przefiltrowanego przez ziemską atmosferę – wyjaśnia Wójcicki.

Źródło: