Gdzie najczęściej chorujemy na raka?

 

Jak wynika z raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowań” najwięcej osób chorych na nowotwór mieszka w województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Najmniej chorych na raka jest w województwie podkarpackim. Jak się wydaje, istotnym uwarunkowaniem takiego układu śmiertelności w Polsce wydaje się uzależnienie od tytoniu.

Liczba osób chorych na nowotwór, których walka kończy się śmiercią, jest o 30% większa w województwie kujawsko-pomorskim niż na Podkarpaciu. To właśnie na tym drugim obszarze uzależnienie od tytoniu jest najmniejsze w całym kraju. Na Podkarpaciu pali 23,1% mężczyzn i 10% kobiet, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim – 30% mężczyzn i ponad 22% kobiet.

– W województwie podkarpackim i lubelskim mniej ludzi pali papierosy, a to ma wpływ na zachorowalność na nowotwory. Aż 30% przypadków nowotworów wynika z wyłącznie z palenia tytoniu. W województwach: kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim wysoka umieralność z ich powodu wynika z wysokiego odsetka palących tytoń– mówi kierownik Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii dr Joanna Didkowska.

kup artykuly platne