Obawy o precyzyjność zapisów ustawy

 

Strona polska i izraelska łagodzą napięcie wywołane przez nowelizację ustawy o IPN – powiedział we wtorek w TVN 24 szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem obawy Izraela odnośnie nowelizacji ustawy są nieuzasadnione.

Minister pytany o "oczekiwania strony izraelskiej" względem nowelizacji ustawy o IPN, odpowiedział, że jego zdaniem "obie strony – i polska i izraelska – łagodzi te napięcie, ono opada także w Izraelu".

Tłumaczył, że "strona izraelska obawia się, czy zapis" w nowelizacji ustawy "jest wystarczająco precyzyjny". Dodał, że "te obawy są nieuzasadnione". "Oczywiście ja też ciągle mówię, że być może ona będzie w przyszłości wymagała jakiejś interpretacji, doprecyzowania" – mówił.

"Mogą być różne formy tej interpretacji – może to być deklaracja rządu, może to być wspólne porozumienie, może to być wreszcie nowela, może to być też (...) wypowiedź Trybunału Konstytucyjnego" – wskazał. Podkreślił, że "kwestia nie dotyczy meritum tylko pewnej interpretacji i pewnych obaw", na które jego zdaniem należy "reagować spokojnie i tłumaczyć".


Dopytywany, czy po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy "Polska wykona jakiś gest" w kierunku Izraela, odpowiedział: "Tak, bo po prostu trzeba te stosunki poprawiać". Zapewnił, że Polska ma "przyjazne stosunki z Izraelem, jesteśmy sojusznikiem w wielu sprawach, wspieramy to państwo, razem badamy historię". Dodał, że "historia Żydów polskich to nie tylko historia Izraela – to też historia Polski, to jest nasze dziedzictwo i tego my nie oddamy".


Źródło: