Nałóg przynosi straty finansowe?

 

Jak ocenili uczestnicy konferencji „Czy stać nas na palenie w pracy?” zorganizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, palenie papierosów przez pracowników przynosi firmie straty finansowe i negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie. To efekt tego, że palacze pracują mniej niż niepalący.

– Polska od lat 90. osiągnęła wielki sukces w walce z uzależnieniem od papierosów. Jednocześnie zaznaczył, że chociaż liczba palaczy znacznie się zmniejszyła, to uzależnienie od nikotyny nadal jest poważnym problemem. Wciąż pali 24% populacji naszego kraju, wciąż – jak szacujemy – 67 tys. Polaków rocznie umiera z powodu skutków palenia, z czego około połowa jest w wieku produkcyjnym – mówił wiceminister zdrowia Zbigniew Król, który obecny na konferencji.

Fakt, że palenie papierosów przez pracowników wpływa negatywnie na funkcjonowanie firm potwierdził prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jak zauważył, powołując się na badania wskazują, kilkuminutowe przerwy na papierosa w sumie zabierają z ośmiogodzinnego dnia pracy kilkadziesiąt minut.

Palący nie powinni być uprzywilejowani w miejscu pracy. Dlatego prawo pracy pozwala pracodawcy na swobodę podjęcia decyzji, czy ma płacić za takie przerwy, czy też nie. Palacze przynoszą swoim firmom straty. Z badań przeprowadzonych w krajach europejskich wynika, że mówimy o kwotach kilku miliardów euro w skali roku – powiedział Malinowski.

Źródło: 

kup artykuly platne