Naukowcy opracowują paliwo nowej generacji

 

Badacze z Politechniki Łódzkiej opracowują paliwo nowej generacji dzięki nowoczesnym nanokatalizatorom plazmowym. Jak przekonują, być może dzięki temu uzyskają odpowiedź na pytanie, jak skutecznie pozyskiwać paliwo z wody i ograniczyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze.

– To materiał, który obecnie przygotowujemy do opatentowania. Zahamowanie wzrostu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, pochodzącego głównie ze spalania paliw, stanowi wyzwanie dla współczesnego świata – powiedział prof. Jacek Tyczkowski z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Dzięki zastosowaniu tzw. zimnej plazmy łódzkim naukowcom już udało się opracować stabilne nanokatalizatory plazmowe, które umożliwiają konwersję dwutlenku węgla do metanu na poziomie 70%.

– Technika zimnej plazmy daje ogromne możliwości do realizowania projektów molekularnych związanych z wytwarzaniem takich zupełnie nowych materiałów katalitycznych poprzez dobór odpowiednich prekursorów, ich mieszanin, nakładania kolejnych warstw na siebie i budowania układów wielowarstwowych – wyjaśnia naukowiec.

kup artykuly platne