Narodowe Czytanie 2017

   • Prezydent Duda wraz z małżonką ogłosili tytuł na Narodowe Czytanie 2017
  • Zgodnie z decyzją internautów będzie nią „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
  • Na wybraną lekturę oddało głos 18 tysięcy osób 

W dniu wczorajszym na gali Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą ogłosili książkę, która w internetowym głosowaniu została wybrana tytułem na Narodowe Czytanie 2017. Zgodnie z decyzją internautów będzie nią „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

– Naprawdę warto – po raz kolejny mam nadzieję, bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu „Wesele” – przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać, przeczytać ją razem. Przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe strofy tego dramatu, arcydramatu – zachęcał prezydent Andrzej Duda.Na dzieło Wyspiańskiego oddało głos 18 tysięcy z 37 tysięcy osób, które zaangażowały się w wybór lektury roku. Tytuł ten okazał się lepszy od pozostałych trzech utworów: „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, „Pamiątek Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego.

– Można z czystym sumieniem powiedzieć, że nie było przegranej lektury. Każda z zaproponowanych przez nas pozycji uzyskała imponującą liczbę głosów – oceniła jednak na gali Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Uroczysta inauguracja Narodowego Czytania 2017 będzie miała miejsce2 września.