W planie wizyty debata i spotkanie z Polonią

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udali się z wizytą do Nowego Jorku. W planach podróży uwzględniono udział prezydenta w otwartej debacie wysokiego szczebla o roli prawa w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz w spotkaniu z przedstawicielami organizacji żydowskich, a także z Polonią w Chicago

– Tematem debaty, który zaproponował prezydent Duda, będzie „Pokój przez prawo”. Chodzi o znaczenie prawa międzynarodowego, jako gwaranta pokoju i bezpieczeństwa oraz relacji między państwami, opartego na normach, które są fundamentem pokojowej relacji między państwami we współczesnym świecie i fundamentem ONZ – wyjaśnił szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. – Czas jest gorący na świecie i ta debata znakomicie wpisuje się w ten gorący okres, który mamy dzisiaj w relacjach międzynarodowych – dodał.

Para prezydencka zamierza również odwiedzić Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i spotkać się z przedstawicielami organizacji żydowskich. Ponadto złoży kwiaty pod pomnikiem Katyńskim w Jersey City i odwiedzi Polonię mieszkającą w Stanach Zjednoczonych.

– To przede wszystkim miejsce, gdzie pan prezydent będzie mógł się spotkać z rodakami. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, najważniejsze polonijne wydarzenia na świecie, to spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę – komentował minister Adam Kwiatkowski.

Sam prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty zaplanował również lunchu z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ. Jak wyjaśnił Szczerski, chce przedyskutować z nimi treść wystąpienia, tworząc nową praktykę i udowadniając transparentność, z jaką chce funkcjonować w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Wizyta pary prezydenckiej w USA zakończy się w niedzielę wieczorem.

Źródło: