Episkopat publikuje raport

 

Jak informuje biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku w Polsce zgłoszone zostały 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, z czego 198 dotyczyło dzieci poniżej 15. roku życia. Dane na temat molestowania dzieci opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Z opublikowanych w raporcie danych z zakresu wszystkich diecezji i zakonów wynika, że łączna liczba dzieci poniżej 15. roku życia we wszystkich – również niepotwierdzonych – przypadkach wynosiła 345. Spośród wszystkich 625 ofiar małoletni płci męskiej stanowili 58,4%, a płci żeńskiej – 41,6%. W sprawie 74,6% wykazanych w raporcie przypadków postępowanie już się zakończyło, pozostały odsetek to sprawy w toku.

– Rzeczywiście w przeszłości były takie przypadki, które nie powinny mieć miejsca. Księża przeprosili za to na Jasnej Górze. Teraz stajemy ramię w ramię z rodzicami i dziećmi, i mówimy tym sprawcom: w przeszłości wam się udało, teraz wam się nie uda. Przepraszamy i Pana Boga, i te ofiary. Księża biskupi są zdecydowani i mówią jednym głosem: nigdy więcej – zapowiadał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Adrianik w programie „O co chodzi”.

kup artykuly platne