Na Jasną Górę wędruje ponad 250 tysięcy osób

 

Najwięcej pieszych pielgrzymek na Jasną Górę odbywa się w sierpniu. Tylko w tym miesiącu co roku zmierza tam ponad 40 pielgrzymek pieszych. Wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę.

W Polsce poza Jasną Górą jest 95 ośrodków pielgrzymkowych, m.in. Piekary Śląskie, Kalwaria Zebrzydowska, Święta Lipka, Góra Św. Anny, Kalwaria Pacławska, Licheń, Kodeń, Gietrzwałd, Wambierzyce, ale one odbywają się w innym czasie i nie są już tak liczne.

W sierpniu z wielu miast na Jasną Górę ruszają piesze pielgrzymki. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół.

Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.

Po cudownym ocaleniu 80 mieszczan wyruszyło z pielgrzymką do Częstochowy, gdzie 29 września 1626 r. umieścili sztandar z wizerunkiem Maryi. Mieszkańcy Gliwic złożyli w kościele parafialnym ślubowanie, że co roku będą odbywać pielgrzymkę. Jak podają miejskie kroniki, "Matce Bożej to ślubowanie było miłe, a dla mieszczan zbawienne".

Druga była piesza pielgrzymka z Kalisza. Po raz pierwszy ruszyła w 1637 r. To jedyna piesza pielgrzymka w Polsce, podczas której pątnicy drogę w obie strony pokonują pieszo. Trwa od 10 do 19 sierpnia. Pielgrzymi idą w sumie 300 km. Trzecia to pielgrzymka piesza z Łowicza (od 1656 r.).

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 r., była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy.

Trasa pielgrzymki liczy 248 km, wędrówka trwa dziewięć dni i kończy się 14 sierpnia. Na szlaku pątnicy odwiedzają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Od kilkudziesięciu lat warszawska pielgrzymka ma charakter międzynarodowy, a idą w niej osoby z całej Europy; do Częstochowy wędrują też pielgrzymi nawet z Indii. Ostatnio wśród pątników są również Rosjanie, Litwini, Białorusini, Ukraińcy i Łotysze.

Tegoroczna 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza wyruszy w czwartek 6 sierpnia sprzed kościoła ojców paulinów pw. św. Ducha. Mottem pielgrzymki są słowa: "Maryja nasza Królowa". Mszy św. przed wyruszeniem pielgrzymów na Jasną Górę przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosi też okolicznościową homilię.

Kierownik 306 WPP paulin o. Marek Tomczyk powiedział PAP, że hasło nawiązuje do Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, przypominając jednocześnie słowa jednej z pieśni religijnych: "Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo. Ty za nami przemów słowo, Maryjo. Miej w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały, niech rozwija się wspaniały, Maryjo". "Maryja jest wpisana w swoisty kod kulturowy historii Polski, a maryjność wyznacza zwyczaje i obyczaje stanowiące o naszej kulturze" - powiedział.

Na Jasną Górę pielgrzymuje też od 1981 r. młodzież akademicka i ze szkół średnich Archidiecezji. Idą szlakiem zapomnianych staropolskich Sanktuariów Maryjnych m.in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia, Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.

W tym roku 37. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna wyruszy w sobotę, 5 sierpnia sprzed kościoła św. Anny. Pielgrzymować będzie pod hasłem "Synu, oto Matka Twoja". Także tu mszy św. przed jej wyruszeniem przewodniczyć będzie metropolita warszawski.

Generator ramek iframe do Infogminy; Kodowane base64_url_encode Prześlij

"Chcemy pod hasłem pielgrzymować, żeby sobie przypominać, że te podstawowe wartości wynikające z przesłania Ewangelii, którą Jezus nam zostawił po swojej śmierci i zmartwychwstaniu. Chcemy pokazać ten silny związek między Maryją, która jest Matką Kościoła a nami, którzy jesteśmy Jej dziećmi" - wyjaśnił rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Krzysztof Siwek.

Na pytanie, czego doświadczają młodzi ludzie podczas takiej pielgrzymki, ks. Siwek odpowiedział, że największym doświadczeniem, to jest to "bycie razem ze sobą "w trudzie, bo pielgrzymka na Jasną Górę kosztuje trochę wysiłku, pewnych niewygód". Drugim ważnym doświadczeniem, to jest rodzaj rekolekcji w drodze. "W każdej pielgrzymce są prowadzone rozważania, katechezy, konferencje, wspólne modlitwy msze święte" - dodał. "Bardzo często uczestniczą w tej pielgrzymce młodzi ludzie, którzy chcą czegoś więcej, chcą usłyszeć coś, co im pomoże podjąć jakąś decyzję, rozeznać swoje powołanie, czy też pogłębić swoją wiarę, bo czują, że jest ona bardzo letnia" - powiedział ks. Siwek.

5 sierpnia po mszy św. odprawionej w Katedrze Polowej WP na Jasną Górę ruszy też XXVI Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa pod hasłem "Oto Matka twoja". Jak poinformował w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa weźmie w niej udział 750 osób - oprócz żołnierzy i pracowników MON będą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Słowacji, Litwy, Łotwy i Niemiec. Pielgrzymom towarzyszyć będzie 9. kapłanów z Polski, 5. z zagranicy, 4. kleryków, a na koniec pielgrzymki dołączą Bp Frank Spencer ze Stanów Zjednoczonych oraz Bp František Rabek ze Słowacji.

Ks. Kępa poinformował też, że w dniu 13 sierpnia do pielgrzymów wojskowych dołączą pielgrzymi służb mundurowych: grupa Straży Granicznej (250 osób), Krajowej Administracji Skarbowej (200 osób) oraz Straży Ochrony Kolei (100 osób). 14 sierpnia wszystkie te grupy wezmą udział we mszy św. sprawowanej na tzw. Przeprośnej Górce w Siedlcu Mirowskim przez biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdka, a następnie udadzą się na Jasną Górę.

Pielgrzymki na Jasną Górę odbywają się również w innym czasie, jednak nie są to już pielgrzymki piesze; zazwyczaj są organizowane przez konkretne grupy zawodowe i środowiskowe - są pielgrzymki ludzi pracy, pielęgniarek, parlamentarzystów, żeglarzy.

W Kościele pielgrzymowano od II wieku do miejsc świętych w Palestynie (Jerozolima), a od III wieku do grobów apostołów-męczenników (Rzym) i miejsc przechowywania relikwii. Od późnego średniowiecza pielgrzymki stały się praktyką masową, podejmowaną indywidualnie lub grupowo. Szczególnie popularnym miejscem było i jest nadal Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Źródło: