Podpisano dwie umowy o współpracy

 

Umowy o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska oraz o współpracy gospodarczej zostały podpisane w środę w Astanie w obecności prezydentów Polski i Kazachstanu, Andrzeja Dudy i Nursułtana Nazarbajewa.

Dokumenty w Pałacu Prezydenckim podpisali minister środowiska Jan Szyszko oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, którzy towarzyszą prezydentowi Dudzie podczas wizyty w Kazachstanie.

Kolejnych kilkanaście porozumień zostanie podpisanych w trakcie środowego forum gospodarczego z udziałem prezydentów obu krajów.

Podczas spotkania obu delegacji w siedzibie prezydenta Kazachstanu szef polskiego państwa podziękował Nazarbajewowi za jego ubiegłoroczną wizytę w Polsce. Jak mówił Duda, wizyta ta "w kryzysowej sytuacji naszych relacji gospodarczych, kiedy poziom wymiany gospodarczej drastycznie spadł w porównaniu z rokiem 2014, pobudziła wzajemną wymianę gospodarczą". "Mam nadzieję, że nie tylko uda nam się osiągnąć poziom, który był w 2014 roku przed kryzysem, ale że zdołamy go przeskoczyć i że osiągniemy znacznie większe poziomy" – dodał.

Duda nawiązał też do kończącej się 10 września w Astanie Międzynarodowej Wystawie Expo 2017, którego tematem jest m.in. wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. "To wspaniały pokaz nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej, ale także z wykorzystaniem tradycyjnych źródeł surowców energetycznych, ale w sposób nowoczesny, znacznie bezpieczniejszy dla środowiska niż to było do tej pory" – powiedział polski prezydent.

Jak zaznaczył, jedna z umów – "Karta Partnerstwa Zielony Most" prowadzi do zwiększenia ochrony klimatu i wykorzystania tzw. gospodarstw węglowych. "W gruncie rzeczy chodzi o wykorzystanie lasów, aby chronić klimat. Ta idea jest niezwykle pożyteczna" – mówił Duda.

Nazarbajew podkreślił z kolei, że Kazachstan daje możliwości do wejścia na inne rynki azjatyckie. Przypomniał, że Kazachstan znajduje się w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. "Dzięki nam możecie wyjść na innych członków naszej unii, w tym również na Rosję i kraje sąsiadujące" – zaznaczył.

Jak mówił, jego zeszłoroczna wizyta w Warszawie była ważnym momentem w relacjach obu krajów. W zeszłym roku pojawiło się w Kazachstanie 115 firm z polskim kapitałem, a napływ inwestycji z Polski wyniósł ponad 200 mln dolarów. "Jestem przekonany, że wzrost gospodarczy na poziomie 4 proc. może pozwolić nam patrzeć z optymizmem na przyszłość" – mówił Nazarbajew.

Źródło: Z Astany Magdalena Cedro i Norbert Nowotnik