Astronomiczna wiosna trwa

 

20 marca o godz. 22.58 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, a więc czas, gdy dni są dłuższe od nocy. Ta zielona pora roku potrwa aż do 21 czerwca. Choć wiosna powitała nas pogodą wyżową, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, a nawet słabymi opadami deszczu, astronomowie zapowiadają, że już wkrótce na niebie pojawią się ciekawe zjawiska, jak widowiskowe zbliżenia Księżyca do gwiazd.

Początek wiosny przypada na równonoc wiosenną, gdy Słońce przechodzi przez jeden z punktów przecięcia ekliptyki (okręgu, po którym pozornie porusza się w ciągu roku) z niebieskim równikiem. Punkt ten zwany jest punktem Barana i traktowany jako początek astronomicznej wiosny na półkuli północnej Ziemi. Choć pogoda za oknem nie przypomina wiosennego słońca, meteorolodzy gwarantują, że z dnia na dzień będzie coraz cieplej. Przypominają jednak mądrość ludową, która nie bez przyczyny uczy, że „w marcu, jak w garncu”.

Pierwszy dzień wiosny dla wielu dzieci oznacza tradycyjne topienie Marzanny – bogini mroźnej zimy i śmierci. Inne oznaki nowej pory roku to pojawiające się przebiśniegi, krokusy, pąki na drzewach i zieleńsza każdego dnia trawa. Jednak wielu z nas czeka raczej na przestawianie zegarków, które nastąpi w nocy z 30 na 31 marca. W związku z tym, że dzień staje się dłuższy, przestawiamy je z godziny 2 na 3, co odbiera nam godzinę snu.

kup artykuly platne