Wicepremier nie zgadza się z PiS

   • Piotr Gliński wywołał burzę słowami na temat organizacji pozarządowych
  • Przeprosił on za materiał wyemitowany w „Wiadomościach” TVP
  • Reportaż wskazywał na powiązania personalne między organizacjami a polityką 

Piotr Gliński – wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Beaty Szydło – wywołał burzę słowami, które na temat organizacji pozarządowych wypowiedział na specjalnie zorganizowanej piątkowej konferencji. Wraz z pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. równego traktowania i społeczeństwa obywatelskiego Adama Lipińskiego, przeprosił on za materiał wyemitowany w „Wiadomościach” TVP, który wskazywał na powiązania personalne między wybranymi organizacjami a światem polityki.

– Sektor pozarządowy, obywatelski to niezbywalny element demokracji. On w Polsce rozwija się od wielu lat, z problemami, ale ma swoje sukcesy i jest niewątpliwie Polsce bardzo potrzebny. W związku z tym pewne wypowiedzi i interpretacje, które łączyły funkcjonowanie tego sektora, jego niedostatki czy problemy, np. z kwestią relacji rodzinnych czy działalnością polityczną, niektórych działaczy sektora, uważam, że były zbyt daleko idące, niekiedy wręcz krzywdzące wobec tych działaczy, o których często była mowa – powiedział Gliński.

Wypowiedź podzieliła polityków zarówno w kręgu obozu rządzącego, jak i opozycji. W sprawie zabrała głos także rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

– To wyłącznie opinia wicepremiera Glińskiego. Nie ma żadnych powodów aby przepraszać za materiały przygotowywane przez niezależną stację – skomentowała Beata Mazurek w wywiadzie dla portalu 300Polityka.