W połowie marca apelował ws. pism z Biura Bezpieczeństwa Narodowego

   • Prezydent Duda w połowie marca wysłał do szefa MON pismo ws. korespondencji z BBN
  • Nieznany dotąd dokument został upubliczniony na Twitterze we wtorek
  • Informacje potwierdził szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski 

Prezydent Andrzej Duda skierował w połowie marca pismo do szefa MON Antoniego Macierewicza ws. pism wysłanych do ministra obrony przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego od grudnia 2015 r. do października 2016 r. Informacje te potwierdził szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Pismo zostało upublicznione we wtorek na Twitterze na koncie dane_publiczne – jest datowane na 16 marca i skierowane do szefa MON oraz do wiadomości premier Beaty Szydło.

– Szanowny Panie Ministrze! W załączeniu przedstawiam wykaz pism skierowanych przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego do Ministra Obrony Narodowej w okresie od grudnia 2015 r. do października 2016 r., które do chwili obecnej pozostały bez odpowiedzi. Niektóre z nich mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. W związku z powyższym oczekuję od Pana Ministra zajęcia pilnego stanowiska w przedmiotowych sprawach oraz przesłanie odpowiedzi na mój adres – brzmi pismo upublicznione w internecie.

– Potwierdzam, że takie pismo zostało wysłane do szefa MON – poinformował PAP we wtorek Magierowski.

Na początku marca prezydent Duda napisał do szefa MON dwa inne listy. W jednym z nich napisał, że oczekuje „niezwłocznego podjęcia stosownych działań” w związku z brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. W drugim piśmie prezydent wskazał, że oczekuje wyczerpującej informacji na temat tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu.

W odpowiedzi Macierewicz zapewnił, że dowództwo osiągnie wstępną gotowość terminowo lub z niewielkim opóźnieniem, a kandydaci na attache obrony zostali wskazani i są sprawdzani przez SKW. Zapewnił, że działalność wojskowych ataszatów nie została przerwana.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl