Najlepszy sposób na majówkę

 

Z raportu Starcom wynika, najpopularniejszym planem na majówkę w ubiegłym roku był grill i pikniki – za taką formą spędzania wolnego czasu opowiedziało się 54% ankietowanych. Jak wykazano, grillowanie sprzyja piciu różnych alkoholi. Najczęściej wybierane jest piwo (59% respondentów), które ponad dwukrotnie przewyższa inne trunki – wódkę (27%), wino (22%) i drinki (19%). Tegoroczny długi weekend majowy również ma być początkiem sezonu browarników i producentów przysmaków na grilla.

– Piwny sezon, zwyczajowo rozpoczynający się długim weekendem majowym, wymaga od nas solidnych i odpowiednio wczesnych przygotowań. Musimy tak rozłożyć siły, aby w tych najważniejszych z naszego punktu widzenia miesiącach roku na sklepowych półkach nie zabrakło piw z naszego portfolio – wyjaśnia kierownik ds. komunikacji w Kompanii Piwowarskiej Joanna Kwiatkowska.

Jak wskazują browarnicy, sięganiu po piwo sprzyja dobra pogoda. To właśnie od słonecznych dni i wysokich temperatur zależna jest data początku sezonu piwnego, a także – w dużej mierze – wyniki sprzedaży.

– Piwo lubi dobrą pogodę. To ona, nie zaś konkretne daty kalendarzowe, wyznacza start i koniec „sezonu na piwo”. Generalnie sprzedaż piwa zauważalnie rośnie wraz z temperaturą za oknem i utrzymuje się na wysokim poziomie tak długo, jak długo jest ciepło i słonecznie – bywa, że i do października. Z naszych danych wynika, że w okresie od kwietnia do września sprzedajemy około 60% całego rocznego wolumenu – wylicza Kwiatkowska.

kup artykuly platne