Mobilne planetarium wyruszyło w drogę

 

Dziś, w ramach projektu Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Nauka dla Ciebie”, w podróż po polskich szkołach wyrusza Planetobus, przewożący mobilne planetarium. Jest on dużym, mieszczącym 35 osób namiotem z 5-metrową kopułą zamiast dachu. Służy do prezentacji pokazów astronomicznych: nieba pełnego gwiazd, konstelacji planet i obiektów astronomicznych, które będą prowadzone przez edukatorów Centrum Nauki Kopernik. Uczestniczący w pokazach uczniowie otrzymają także „Poradnik młodego naukowca”, w którym znajdą astronomiczne ciekawostki i eksperymenty, a także informacji o gwiazdach i planetach.

– Zależy mi, aby wybitni naukowcy mieli swoich następców – deklarował uczniom w Kobyłce wicepremier i szef resortu nauki Jarosław Gowin, zapowiadając podróż Planetobusa. – Mamy np. Kandydata do Nagrody Nobla fizyka prof. Tomasza Dietla z Warszawy. Mamy kosmologa światowej sławy ks. prof. Michała Hellera. Bardzo mi zależy, jako ministrowi nauki, aby ci naukowcy mieli swych następców. Żebyście odkryli w sobie ciekawość świata – dodał.

Zgodnie z planem Centrum Nauki Kopernik, Planetobus ma zatrzymywać się przez dwa dni w każdej szkole. W ciągu roku odwiedzi zatem nawet 20 tys. osób.

Źródło: