Powstanie metropolia?

   • Klub parlamentarny PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy
  • Jako metropolia miałaby ona objąć gminę Warszawa oraz dodatkowo 32 gminy
  • Środowiska opozycyjne i miejskie zgłaszają zastrzeżenia 

Klub parlamentarny PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, zgodnie z którym jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym miałaby ona objąć gminę Warszawa oraz dodatkowo 32 gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Zgodnie z projektem, Warszawa miałaby wykonywać zadania dotyczące kształtowania ładu przestrzennego czy opracowywania strategii rozwoju z zakresu powiatu, a także gminne, dotyczące chociażby transportu publicznego. Rada miasta składałaby się z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych, po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy.

Wiadomo też, kto ma zarządzać metropolią. Potwierdzają się nasze wczorajsze doniesienia.

– PiS proponuje rozbiór Warszawy. To cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy. To jest tak naprawdę drugi Janosik, dodatkowy, który polega na tym, że podatnicy warszawscy będą zmuszeni przeznaczyć swoje środki na inwestowanie w trzydziestu kilku pozostałych gminach, w tych wszystkich okolicznych typu Wołomin, Ząbki, Marki. Jest to przekreślenie inwestycji o charakterze ogólnomiejskim, stołecznym i istnieje poważne ryzyko utraty finansowania europejskiego – ocenia projekt zmian prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podobnie uważają również przedstawiciele inicjatywy „Miasto jest Nasze”. Na Facebooku wyrazili swoje zdanie na temat propozycji PiS.

Nastroje uspokaja poseł PiS Jacek Sasin.

–Chcemy stworzyć rozwiązania metropolitalne przystające do bardzo różnych metropolii, stąd niedawno pojawił się rządowy projekt dotyczący metropolii śląskiej, a w tej chwili projekt dotyczący Warszawy. Projekt uwzględnia specyfikę Warszawy. Mamy ogromny podmiot o olbrzymim potencjale ludnościowym, budżetowym jakim jest gmina i miasto Warszawa oraz gminy wokół. Stąd nasz pomysł– uzasadniał.