Wsparcie dla organizacji pozarządowych

 

Wciąż są osoby, które nie wiedzą lub nie pamiętają o możliwości przekazania 1% podatku na organizacje pozarządowe – ocenia Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.

– Choć z roku na rok rośnie liczba osób, które oddają wspierają organizacje pozarządowe, wzrost nie jest tak intensywny, jak w pierwszych latach, kiedy wprowadzono taką możliwość. Pomimo tego, że możliwość przekazywania mamy do wielu lat, wciąż są osoby, które nie wiedzą lub nie pamiętają o 1% , jednak jest ich coraz mniej. Organizacje są bardzo aktywne, przekonujące, coraz więcej informacji o możliwości przekazania podatku dociera do ludzi. Liczba przekazujących zapewne będzie rosła, pytanie, czy wzrosną także inne formy wspierania fundacji i stowarzyszeń– ocenia ekspertka.

Organizacje pozarządowe aktywnie zachęcają podatników do podejmowania różnych form wspierania ich działań. Wynika to z faktu, że coraz więcej z nich próbuje szukać różnych źródeł finansowania sięgając po reklamy, media społecznościowe czy akcje crowdfundingowe.

– Wypełnienie PIT w tym roku było dużo prostsze niż w poprzednich latach. Być może wzrost przekazanych środków jest między innymi tym spowodowany – oceniła Setniewska.

Jak wynika z ustaleń Ministerstwa FInansów, do tej pory 1 procent podatku najczęściej podatnicy przekazywali na Fundację Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" i Fundację "Avalon", która również pomaga osobom niepełnosprawnym.

kup artykuly platne