Nowy podatek i zmiany w PiT i CIT

 

Jak informuje pisze Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Finansów w najnowszym projekcie zmian w podatkach planuje wprowadzenie nowego podatku, a także modyfikacje PiT i CIT. Zdaniem gazety, projekt zakłada kompleksową zmianę w podatkach. Rewolucyjne zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku.

– Doradcy, radcowie prawni i inni eksperci będą musieli informować szefa KAS o schematach podatkowych. Po raz pierwszy taką informację przekażą już do końca marca 2019 roku. Zmienią się zasady opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Kto korzysta z aut służbowych do celów służbowych i prywatnych, od przychodu odliczy tylko 50% wydatków, a użytkując pojazdy prywatne – jedynie 20%. Nie będzie kilometrówki. W leasingu będzie obowiązywał limit 150 tys. złotych. Taki sam będzie dla amortyzacji składek na ubezpieczenie auta – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Ponadto gazeta informuje o zasadzie exit tax, czyli podatku od nierealizowanych zysków kapitałowych. Ma on zapobiegać unikaniu opodatkowania drogą przenoszenia aktywów do innego państwa, rezydencji podatkowej lub stałego zakładu.

– Stawka nowego podatku wyniesie 19%, a tylko dla niektórych osób 3%, jeśli składniki majątku nie będą związane z działalnością gospodarczą podatnika, to opodatkowany będzie wyłącznie majątek o wartości przekraczającej 2 mln złotych – wskazują dziennikarze. – Ponadto zostanie wprowadzony 19-procentowy podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami, a straty nie będzie można odliczyć od dochodu np. z firmy.

Źródło: 

kup artykuly platne