Kontrola ruchu drogowego za pieniądze z UE

 


  • Pod koniec 2020 roku na drogach pojawi się podwójna liczba fotoradarów na drogach

  • Liczba urządzeń rejestrujących prędkość wzrośnie o kilkaset

  • Zakup fotoradarów na drogach będzie w 85% refundowany z UE

Jak wynik z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej, koniec 2020 roku może przynieść podwojenie liczby fotoradarów na drogach. Jest to efekt przyznania przez UE 162 mln zł Inspekcji Transportu Drogowego na rozbudowę automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” zakłada, że o kilkaset wzrośnie liczba urządzeń rejestrujących prędkość lub przejazd na czerwonym świetle. Obecnie jest ich 431 na masztach, 30 w formie odcinkowych pomiarów prędkości i 20 fotoradarów rejestrujących przejazd na czerwonym świetle.

– Inspekcja Transportu Drogowego w lutym złożyła stosowny wniosek do Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Jak ustaliliśmy, CUPT wreszcie wydał pozytywną decyzję. Umowa o dofinansowanie UE dla tego projektu zostanie podpisana do końca tego roku. Natomiast proces instalacji urządzenia, już po wskazaniu lokalizacji, w której powinno stanąć, może zająć rok – zapowiada Łukasz Wenerski z CUPT.

Zakup fotoradarów na drogach będzie w 85% refundowany. Teraz Inspekcja Transportu Drogowego zdecyduje, gdzie pojawia się nowe urządzenia.

kup artykuly platne