KRD podsumowuje wielkość długów w średnim wieku

 

Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów są alarmujące: w ciągu 4 lat trzykrotnie wzrosła wielkość długów Polaków w średnim wieku. Przyczynami zadłużenia są życie ponad stan i kupowanie na kredyt samochodów, sprzętu RTV lub ekskluzywnej odzieży. 

– Osoby pomiędzy 36. a 59. rokiem życia mają do oddania 28,5 mld zł – podaje raport KRD. – Rekordzista wśród dłużników musi oddać aż 45,3 mln zł.

– Dodatkowo  znaczenie mają strata pracy czy nagła choroba, powodujące, że zaczyna brakować pieniędzy na bieżące wydatki – ostrzega raport KRD.

Z podsumowań wynika, że w przedziale wiekowym 36–49 Polacy mają do oddania łącznie 18,7 mld zł. Dłużników jest ponad 855 tys., co daje średnie zadłużenie na poziomie 21,9 tys. zł. Osoby nieco starsze, bo w wieku 50–59, biorą kredyt rzadziej. Zadłużonych jest 442 tys. osób na kwotę łącznie o połowę mniejszą – 9,7 mld zł. 66% w obu grupach wiekowych to panowie. Życie ponad stan najczęściej kusi mieszkańców województw mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego.

– Na koncie młodszych mieszkańców tego województwa uzbierało się ponad 2,57 mld zł długów, a starszych – 1,42 mld zł – podsumowuje KRD. – Drugie miejsce zajmują Ślązacy z kwotą ponad 2,54 mld zł (młodsi) i 1,36 mld zł (starsi). Na trzeciej pozycji znaleźli się mieszkańcy Dolnego Śląska. Młodsi nie spłacili 1,83 mld zł, a starsi 891 mln zł.

Co gorsza, jeden niespłacony kredyt nie powstrzymuje zadłużonych przed wzięciem kolejnego.

– Największym problemem jest podejście „nie stać nas, ale musimy to mieć”. Do tego nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Niespodziewana strata pracy, rozwód skutkujący trudną sytuacją mieszkaniową, nieuczciwi kontrahenci, którzy przyczyniają się do problemów finansowych rodzinnej firmy. Nagle okazuje się, że nie ma z czego spłacać pożyczek, które ma niemal każdy w tym wieku. Choć domowy budżet ledwo wytrzymuje obciążenie ratami, nie powstrzymuje to trzydziesto- i czterdziestolatków przed kolejnymi zakupami – wyjaśnia prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

kup artykuly platne