Sejm dyskutuje o operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim

O udziale polskich misji wojskowych w walce z Państwem Islamskim zadecydował prezydent Andrzej Duda. Asygnował on postanowienie o wsparciu koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu poprzez wysłanie wojskowych kontyngentów do Kuwejtu i Iraku w terminie od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 roku. Ma on składać się z 150 żołnierzy pułków powietrznych oraz mieć do dyspozycji cztery wielozadaniowe myśliwce F-16.

Dziś o zaangażowaniu polskich żołnierzy w walkina Bliskim Wschodzie dyskutuje sejm. Posłowie wysłuchają informacji rządu, udzielonej na wniosek klubu PO.

Rząd dotąd konsekwentnie podkreśla,że udział Polskich Sił Zbrojnych jest wyrazem solidarności, który jednak ma ograniczać się do misji szkoleniowej. Żołnierze nie maja więc uczestniczyć w akcjach bojowych i bezpośrednich konfrontacjach.

– Prezydent Duda wielokrotnie mówił, iż Polska, oczekując od sojuszników wsparcia na wschodnich obrzeżach NATO, jest gotowa wesprzeć pozostałe państwa Sojuszu w zwalczaniu zagrożeń na flance południowej – tłumaczył decyzję szef BBN Paweł Soloch.