UOKiK zbadał żywność w sklepach

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) zlecił przeprowadzenie testów żywności w sklepach w Polsce i w Niemczech. W badaniu w II kwartale 2018 roku porównano produkty polskie i zagraniczne.

– Kupiliśmy pary artykułów żywnościowych głównie w polskich sklepach, 10 w Niemczech. Wybraliśmy te z polską etykietą i w obcej wersji językowej. Chcieliśmy porównać, czy są różnice w jakości żywności wyprodukowanej dla konsumentów polskich i tych z Europy Zachodniej. Łącznie sprawdziliśmy 64 pary artykułów spożywczych, duża różnica wystąpiła w 8. W 2 przypadkach – produkty na polski rynek były lepsze – głosi oświadczenie UOKiK.

Z badań laboratoryjnych wynikało, że lepszą jakość miała czekolada Milka Oreo i napój Capri Sun. Różnice w jakości artykułów spożywczych w sklepach polskich na niekorzyść polskich konsumentów wykryto w napoju FuzeTea, ciastkach Leibniz Minis Choco, chrupkach Monster Munch Original i Curly Peanut Classic, produkcie Knorr Fix Spaghetti Bolognese i serku Philadelphia z ziołami.

Obecnie wyniki zostaną przekazane przez UOKiK do Komisji Europejskiej, która przeprowadzi testy porównawcze jakości żywności, włączając analizy polskie do badania.

– Ponadto na poziomie unijnym trwają prace nad pakietem zmian – dyrektywą Omnibus. Popieramy regulacje przeciwdziałające dyskryminacji konsumentów i zapewniające dostęp do dobrych jakościowo produktów w całej UE. Nowe regulacje muszą być przede wszystkim jasne dla rynku i jego uczestników – wyjaśnia wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

kup artykuly platne