Premier ustalała je z prezesem PiS i prezydentem

   • Prezes Rady Ministrów Beata Szydło konsultowała polskie postulaty z rządzącymi
  • Ostateczny kształt Deklaracji Rzymskiej nie jest jeszcze znany
  • Premier wskazała jednak priorytetowe zasady Polski w pracach nad dokumentem 

Jak wynika z informacji, która przekazała mediom Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, postulaty do Deklaracji Rzymskiej, które zgłosi Polska na najbliższym szczycie unijnym, odbywającym się w sobotę w Rzymie, były efektem konsultacji prowadzonych z prezesem partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

– Nie ukrywam, że treść Deklaracji Rzymskiej, to jakie postulaty Polska tam położyła na stole jako nasz wkład do deklaracji, oczywiście, że konsultowałam i z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, i z prezydentem Andrzeje Dudą. Dla mnie to rzeczą naturalną, że obóz rządzący, który w tej chwili odpowiada za Polskę, za nasze sprawy, to jest gra zespołowa – skomentowała premier w rozmowie ze stacją TVN24.Póki co premier nie była jednak w stanie wskazać ostatecznego kształt Deklaracji Rzymskiej, ponieważ nadaj jest on na etapie przygotowania.

– W tej chwili trwa praca nad tekstem, który jest przygotowywany – powiedziała Szydło. – Jedność Unii Europejskiej, obrona ścisłej współpracy z NATO, wzmocnienie roli parlamentów narodowych i wreszcie zasady wspólnego rynku, które mają nie dzielić, a łączyć. To są te cztery zasady, które dla Polski są priorytetowe – dodała.

Deklaracja Rzymska ma zostać przyjęta w najbliższą sobotę w związku z 60. rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich, inicjujących integrację europejską. Jej treść wyznaczy kierunek rozwoju państw członkowskich na kolejną dekadę.