Polski przedstawiciel przy ONZ popiera Ukrainę

 

W poniedziałek o godz. 17.00 polskiego czasu w związku z napięta sytuacją między Rosją a Ukrainą odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Inicjatorem spotkania były oba kraje. Większość Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiła jednak Rosję za zatrzymanie ukraińskich okrętów koło Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Azowskim, jednocześnie odrzucając wniosek Rosji o debatę na temat naruszenia granic przez Ukrainę.

Rosyjskim argumentom nie uwierzył również polski przedstawiciel przy ONZ Mariusz Lewicki, który skrytykował kraj za lekceważenie prawa międzynarodowego i wysiłków na rzecz pokoju w Europie Wschodniej.

– Zdecydowanie potępiamy agresywne działania Rosji, wzywamy jej władze do poszanowania prawa międzynarodowego, a obydwie strony do powściągliwości w obecnej sytuacji, która może jeszcze bardziej zagrozić stabilności europejskiego bezpieczeństwa. Polska zdecydowanie popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych przez wspólnotę międzynarodową granicach oraz nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję – mówił Lewicki.

Obie strony sporu zostały przez nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwane do rozwiązania na drodze pokojowej – za pomocą dialogu i negocjacji.

kup artykuly platne