Gdynia buduje mieszkania dla niepełnosprawnych

 

Przy gdyńskiej ulicy Strzelców powstaje kilkanaście mieszkań wspieranych, a więc lokali, w których niepełnosprawni intelektualnie przebywają na stałe. Dzięki inwestycji będą oni mogli usamodzielnić się i posiadać własne „cztery kąty”.

Dom Marzeń powstał jak iskra, z tęsknoty naszych serc, serc rodziców dzieci niepełnosprawnych. Iskra, która zasiała w nas nadzieję na to, że kiedyś nasze dzieci znajdą nie tylko swoje bezpieczne miejsce na ziemi, ale również staną się dorosłe i odnajdą swoją własną drogę. My, rodzice dzieci niepełnosprawnych, doskonale rozumiemy, jak niepewna jest ich przyszłość. Dzisiejszy dzień pokazuje nam, jak ważna jest wiara w to, że wszystko może się udać. Dziękujemy władzom Gdyni za ogromne zaufanie, którym nas obdarzyły. Za to, że Dom Marzeń powstaje w naszej ukochanej Gdyni – mówi Katarzyna Karczewska z Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń.

Dom Marzeń w Gdyni ma oferować 14 tego typu lokalów różniących się od siebie wielkością. Zamieszkać tam do 20 niepełnosprawnych dorosłych, którzy są podopiecznymi gdyńskiej fundacji – jednego z inicjatorów inwestycji. Lokale dla niepełnosprawnych będą wyposażone w łazienki, a na obu kondygnacjach domu powstaną kuchnie oraz salon. Dodatkowo na drugim piętrze funkcjonować będzie lokalny Środowiskowy Dom Samopomocy, niosący wsparcie osobom z niepełnosprawnościami. Będzie tam 7 sal warsztatowych, strefa wyciszenia, pokój psychologa, jadalnia i zmywalnia, łazienki, szatnie oraz pomieszczenia socjalne i biurowe. Parter budynku zagospodarowany zostanie na lokale o charakterze komercyjnym. Cały dochód z wynajmu tych pomieszczeń będzie pokrywał koszty eksploatacji budynku, a przede wszystkim utrzymanie mieszkań.

infoplanet wydarzenia polska buduja dom marzen budynek

– Najważniejsza podczas projektowania Domu Marzeń była jego funkcjonalność – mówi Radosław Ziejka z biura projektowego Ziejka & Architekci. – To nie było łatwe zadanie. W tym miejscu będą przenikać się trzy funkcje, które mają nie tylko ze sobą współgrać, ale także spełniać indywidualne potrzeby oraz oczekiwania ich użytkowników. Natomiast oczekiwania inwestora były takie, aby w tym domu, Domu Marzeń, każdy przyszły mieszkaniec, z bardzo zróżnicowanym stopniem niepełnosprawności, miał zawsze poczucie komfortu życia i bezpieczeństwa.

Przyszli lokatorzy mogą liczyć również na pomoc miasta.

– Dobrze wiemy, że mieszkania wspierane muszą być wsparte przez miasto. Dlatego pracujemy nad sposobem dofinansowania tych mieszkań, by było to osiągalne finansowo dla jego przyszłych mieszkańców – mówi wiceprezydent Michał Guć.

W chwili obecnej Gdynia oferuje 13 mieszkań chronionych, w których mieszka 56 osób. Miasto pozyskało rekordową w skali kraju dotację 2,9 mln złotych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na zakup mieszkań chronionych w ramach programu „Za życiem”. Drugie tyle dołoży lokalny samorząd, który ma za to kupić 10 kolejnych mieszkań przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Do ich potrzeb zostaną też zaadoptowane 3 kolejne lokale, już znajdujące się w zasobach miasta.

Źródło: 

kup artykuly platne