Ma pokazać skalę nadużyć seksualnych w kościele

 

Jak informuje Rzeczpospolita, w opracowaniu jest interaktywna mapa księży-pedofili, która ma pokazać skalę nadużyć seksualnych w kościele. Zgodnie z wyliczeniami twórców, znajdzie się na niej ponad 300 punktów. Interaktywna mapa księży-pedofili zostanie udostępniona w październiku.

– Wielokrotnie zgłaszaliśmy się do episkopatu o informacje, ale nasze prośby zostały bez odzewu. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Nad mapą pracujemy od półtora roku – opisuje posłanka z koła Liberalno-Społeczni Joanna Scheuring-Wielgus.

Joanna Scheuring-Wielgus to tylko jedna z osób tworzących mapę nadużyć seksualnych w kościele. Ponadto w pomysł zaangażowani są autor książek o pedofilii w Kościele Artur Nowak, Marek Lisiński z Fundacji „Nie lękajcie się” oraz Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka „Krytyki Politycznej”.

Rzeczpospolita wskazuje, że interaktywna mapa księży-pedofili to nie polski wynalazek. Pierwszy schemat obrazujący skalę nadużyć seksualnych w kościele stworzyła organizacja L’Abuso we Włoszech w 2016 roku. Uwzględniała ona 3 rodzaje oznaczeń przypadków pedofilii: potwierdzonych wyrokiem, w których sprawca nie został skazany oraz dotyczące księży z zagranicy. Polscy twórcy postanowili zmodyfikować ten pomysł.

– Pinezki w jednym kolorze będą oznaczały sprawców skazanych przez sąd. Nie możemy ujawnić ich danych z powodu zatarcia wyroku, więc umieścimy przykładowo miejscowość i inicjały – powiedział Lisiński.

Źródło: 

kup artykuly platne