To efekt wdrożenia programu „Poznań dla Syrii”

   • Prezydent, arcybiskup i rada miasta realizują program „Poznań dla Syrii”
  • Jego celem jest wsparcie ofiar konfliktu mieszkających w Syrii
  • Zbiórka rozpocznie się w najbliższą niedzielę w czasie meczu Lech Poznań–Legia Warszawa 

Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak razem z metropolitą poznańskim arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i Przewodniczącym Rady Miasta Poznania Grzegorzem Ganowiczem podjęli decyzję o wspólnej realizacji programu „Poznań dla Syrii”. Jego celem jest wsparcie ofiar konfliktu mieszkających w Syrii.

Zbiórka rozpocznie się w najbliższą niedzielę w czasie meczu Lech Poznań–Legia Warszawa. Organizatorzy zaplanowanego na niedziele Misterium Męki Pańskiej zadeklarowali, że cześć zebranych w czasie wydarzenia pieniędzy przeznaczą na pomoc dla poszkodowanych w Syrii.

W kolejnych tygodniach, do końca kwietnia wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek w miejskich i marszałkowskich instytucjach kultury.

W zbiórkę zaangażowały się Caritas Polska i Polski Czerwony Krzyż, które jako organizacje posiadające doświadczenie i zgody na zbiórki publiczne są odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie kwesty.

– Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na prowadzony przez Caritas program „Rodzina Rodzinie”, akcje polegającą na symbolicznej adopcji syryjskich rodzin, które zostały w swoich domach oraz na pomoc, którą w zależności od sytuacji w Syrii, przekaże potrzebującym jedna z organizacji – mówi Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

Wojna w Syrii toczy się od ponad pięciu lat. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych tego brutalnego konfliktu – według różnych szacunków jest to między 250 000 a 500 000 osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. Przed wojną w Syrii mieszkały około 23 miliony osób. Wskutek wojny połowa syryjskiej populacji zmuszona została do opuszczenia swoich domów – ponad 4,8 miliona osób uciekło z kraju, a liczba uchodźców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 6,5 miliona. 4,5 miliona osób żyje w obszarach dotkniętych bezpośrednio działaniami wojennymi, do których bardzo trudno dotrzeć z pomocą. 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone, a szacowana długość życia od wybuchu konfliktu spadła o 20 lat. Potrzeby pomocy humanitarnej w samej Syrii szacowane są na ponad 3 miliardy dolarów w roku 2016.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd