Nowe pokolenie – nowe nawyki

 

Jak wynika z badania Deloitte, wśród pokolenia Y, czyli osób urodzonych w latach 1983–1999, maleje przywiązanie do pracodawcy. Aż 43% tzw. milenialsów planuje rezygnację z obecnej pracy w ciągu dwóch lat. Stabilizację w jednym miejscu pracy deklaruje jedynie 28% badanych.

Badanie objęło 10 455 przedstawicieli pokolenia Y z 36 krajów, w tym 303 osoby z Polski. Jak się okazało, chęć zmiany obecnego miejsca pracy w ciągu dwóch lat częściej planują osoby młode – gdyby miało wybór, zrobiłoby to 61% z nich.

– Jest to bardzo duży problem dla firm, choć jednocześnie szansa na przyciągnięcie i utrzymanie najbardziej utalentowanych pracowników. Warunkiem jest jednak zwielokrotnienie działań, które mogą przekonać młodych ludzi, że dana firma oferuje im coś więcej niż tylko miejsce pracy, w którym mogą zarabiać – ocenia Magdalena Bączyk z Deloitte.

Jak można wyczytać z raportu, 57% uważa za najważniejsze w miejscu pracy kulturę organizacji, benefity finansowe, elastyczność czasu pracy i możliwość szkoleń.

Źródło: