Polacy i Amerykanie odkryli gruźlicę u gada

 

Naukowcy z Polski i USA odkryli najstarszy przypadek gruźlicy. Ślady tej infekcji oddechowej znaleziono w szkielecie morskiego gada sprzed 245 milionów lat. Odkrycia dokonali naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Muzeum Carnegie w Pittsburghu w USA. Mogą one być początkiem przełomu w zrozumieniu źródeł chorób zakaźnych.

Co ciekawe, szkielet proneustikozaura jest elementem ekspozycji Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego od blisko 120 lat. Trafił tam po wydobyciu, do którego doszło w Gogolinie na przełomie XIX i XX wieku. W tym czasie studiowało go kilku naukowców, specjalizujących się w prehistorycznych gadów. Żaden z nich nie zauważył jednak dziwnych, guzkowatych narośli na co najmniej czterech żebrach gada.

Naukowcy z Polski i USA do ich badania wykorzystali nowatorskie metody, włącznie z mikrotomografią komputerową. Niewielką próbkę żebra pokrytego guzkami zeszlifowano na cienkie plasterki, które pozwoliły ocenić w świetle mikroskopu, jak zmieniona jest tkanka kostna. W efekcie ustalono, że guzki przypominają gruźlicę u ludzi o mniejszej odporności.

Wyniki badań opublikowano w piśmie Royal Society Open Science. Być może przyczynia się do ważnych odkryć dotyczących czynników wpływających na przetrwanie gatunków i ewolucji patogenów.

Źródło: