Duda odsłonił tablicę poświęconą prezydentom

 

Podczas wizyty w USA prezydent Andrzej Duda w kościele św. Ferdynanda w Chicago odsłonił pamiątkową tablicę, poświęconą byłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i prezydentowi na uchodźctwie Ryszardowi Kaczorowskiemu.

– Ryszard Kaczorowski rocznik 1919, harcerz żołnierz, polityk, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, można powiedzieć w jakimś sensie symbol polskiej emigracji, ale również i symbol myślenia tej emigracji o Polsce, czyli wasz symbol jako tych, którzy mieszkają poza granicami Polski. Z drugiej strony prezydent Rzeczpospolitej prof. Lech Kaczyński, wspaniały człowiek, inteligent wielkiej klasy, ale przede wszystkim wielki patriota, który walczył za tę Polskę w Polsce o to, żeby była wolna, prawdziwie niepodległa, prawdziwie suwerenna– powiedział prezydent do przedstawicieli Polonii zgromadzonych w kościele św. Ferdynanda w Chicago.

infoplanet wydarzenia polska prezydencki hold w chicago tablica

Jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda, że obaj prezydenci lecieli do Katynia po to, by oddać hołd polskim oficerom.

– Lecą razem i razem giną. To wielki symbol jedności Polaków mieszkających w Polsce i Polaków, którzy mieszkają poza jej granicami, jedności tak niezwykle potrzebnej – mówił prezydent, apelując o jedność. – Chciałbym, żebyście byli jednością i chciałbym, żebyście byli jako jedność postrzegani, także przez polityków w USA, żeby oni czuli respekt wobec Polonii, Polaków a tym samym wobec Polski; żeby mieli pewność, że jeżeli coś będzie nie tak, to Polacy staną w obronie swojej ojczyzny, że nie pozwolą szargać jej dobrego imienia – dodał Andrzej Duda.

Na koniec prezydent zaznaczył, że Polacy w USA byli tematem pierwszej rozmowy telefonicznej z Donaldem Trumpem po tym, jak został wybrany na prezydenta USA.

– Byłem ogromnie dumny z tego, że usłyszałem od Donalda Trumpa, że w Polonii jest siła –stwierdził prezydent.

Źródło: