Krzysztof Szczerski pojawi się w Rzeszowie

   • X Forum Europa–Ukraina jest jednym z kluczowych wydarzeń Instytutu Studiów Wschodnich
  • Po zakazie wjazdu na Ukrainę dla Roberta Chomy, odwołano udział parlamentarzystów
  • Nie wszyscy zaakceptowali jednak zawieszenie kontaktów 

Dwudniowe X Forum Europa–Ukraina odbędzie się w dniach 27–28 stycznia 2017 roku w Rzeszowie. Jest ono jednym z kluczowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich, którego głównym tematem jest modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych reform.

W związku z zakazem wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą i przewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Michał Dworczyk odwołał udział parlamentarzystów w wydarzeniu.

– Do momentu rozwiązania problemu zakazu wjazdu prezydenta Chomy tego rodzaju kontakty zostają zawieszone. W związku z tym parlamentarzyści, którzy mieli jechać na Forum - marszałek, wicemarszałek, przewodniczący Grupy Bilateralnej, nie jadą – stwierdził.

Inne zdanie ma jednak prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

– Pojadę na Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie – zapowiedział wczoraj wieczorem.

Zawieszenia kontaktów nie zaakceptował również poseł PO Marcin Święcicki.

– Bojkot dorocznego Forum organizowanego w Polsce przez polską organizację to absurdalna eskalacja. Nie tak prowadzi się dialog i szuka rozwiązań dla trudnych spraw czy incydentów – argumentował parlamentarzysta.