Tematem plany dwustronnej współpracy

   • Dzisiaj prezydent wraz z małżonką wylatuje do Izraela i Autonomii Palestyńskiej
  • Minister Szczerski wskazuje polityczne cele podróży
  • Prezydent odwiedzi również święte miejsca chrześcijaństwa 

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wylatuje z oficjalną wizytą do Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Celem podróży są spotkania z premierem Izraela oraz z prezydentem Palestyny, święte miejsca chrześcijaństwa, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, a także rozmowy z polskimi duchownymi, pracującymi na terenach palestyńskich.

– W programie wizyty Andrzeja Dudy, w części izraelskiej, jest rozmowa z wszystkimi najważniejszymi politykami Izraela. Prezydent już pierwszego dnia zostanie zaproszony na prywatną kolację przez premiera Izraela Benjamina Natanjahu; wraz z małżonką będą gośćmi pary premierowskiej Izraela – zapowiadał minister Krzysztof Szczerski.

Tematem spotkań politycznych mają być plany dwustronnej współpracy i prowadzeniu działań pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami na Bliskim Wschodzie

– To jest też część wskazywania naszego zainteresowania, w ramach ubiegania się o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jeśli ta kampania zakończy się sukcesem, to Polska znajdując miejsce w Radzie Bezpieczeństwa, będzie współodpowiedzialna za kształtowanie procesu pokojowego. Ta wizyta pana prezydenta pokazuje, że Polska jest jednym z krajów, które mają dobre relacje z oboma stronami tego konfliktu – ocenił Szczerski.

Koniec podróży nastąpi w czwartek. Wówczas prezydent Duda wróci do kraju.