To szczególny wyraz uznania za wieloletnią działalność publiczną

   • W Dniu Samorządu Terytorialnego prezydent Nowego Sącza odebrał order Polonia Restituta
  • Ryszard Nowak nie krył satysfakcji z przyznanego odznaczenia
  • Był jednym z 9 samorządowców, którym przyznane zostało tak wysokie odznaczenie 

Podczas odbywającego się w Pałacu Prezydenckim Dnia Samorządu Terytorialnego, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta. To order ustanowiony w 1921 roku i nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju.

 

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak nie krył satysfakcji z przyznanego odznaczenia.

– To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że mogłem odebrać z rąk Prezydenta RP tak wysokie odznaczenie. To dla mnie również szczególny wyraz uznania za wieloletnią działalność publiczną, ale jednocześnie za pracę na rzecz samorządu terytorialnego i lokalnej społeczności – powiedział prezydent Ryszard Nowak tuż po odebraniu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta. – Bardzo za to dziękuję i zapewniam, że to chyba największa motywacja do dalszej działalności, która choć nie należy do łatwych i wymaga wielu poświęceń, to z pewnością przynosi wiele zadowolenia i satysfakcji – dodał prezydent Nowego Sącza.

Ryszard Nowak był jednym z dziewięciu samorządowców z całej Polski, którym przyznane zostało tak wysokie odznaczenie.

 

Prezydentowi Ryszardowi Nowakowi towarzyszyła sekretarz miasta Edyta Brongiel, a podczas uroczystego Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim, Sądecczyznę reprezentował również między innymi burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

W polskim systemie orderowo-odznaczeniowym Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Orła Białego oraz Orderze Wojennym Virtuti Militari, a przed Orderem Krzyża Wojskowego, Orderem Krzyża Niepodległości i Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Odrodzenia Polski składająca się z Wielkiego Mistrza Orderu i ośmiu członków Kapituły, powoływanych przez Wielkiego Mistrza na pięć lat. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP, z tytułu wyboru na ten urząd, staje się Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Kapituła wybiera ze swojego grona Kanclerza Orderu i Sekretarza Kapituły.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd