Andrzej Duda zabierze głos na Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO

 

Podczas posiedzenia plenarnego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO dotyczącego projektu deklaracji jedności i wiarygodności, zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W posiedzeniu plenarnym weźmie udział kilkuset parlamentarzystów państw członkowskich NATO, jak również przedstawiciele obserwatorów i krajów stowarzyszonych.

– Jako przedstawiciel kraju, któremu ogromnie zależy na umacnianiu relacji NATO ufam, że będą państwo o tej kwestii pamiętali uczestnicząc w debatach o budżetach obronnych w swoich parlamentach. To naprawdę pilna potrzeba w obliczu stojących przed Europą wyzwań i zagrożeń – powiedział prezydent Duda. – Rozwój wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE oraz intensyfikacja współpracy Unii Europejskiej z Sojuszem leżą w naszym wspólnym interesie. Wzmocnienie zdolności państw europejskich przekłada się bowiem wprost na zwiększenie możliwości działania całego Sojuszu, w tym także Stanów Zjednoczonych – dodał.

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO trwa od piątku. W jej ramach odbyły się już debaty Komisji: Cywilnego Wymiaru Bezpieczeństwa, Politycznej oraz Gospodarki i Bezpieczeństwa. Poruszano na nich tematy: demokracji i praw człowieka, polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, wyzwań wynikających z działań Rosji oraz zagrożeń hybrydowych.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO to instytucja niezależna od NATO, która wzmacnia więzi między państwami NATO oraz promuje demokrację, gospodarkę rynkową i zapewnia kontrolę parlamentarnąnad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa. Od 1955 roku organizuje sesje wiosenną i jesienną, lokowane w poszczególnych państwach członkowskich. Delegacja Polski na Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO to 12 członków i zastępców – 3 senatorów, 9 posłów i ich zastępcy.

Źródło: